Szyszko pozywa rząd PO-PSL za działania w sprawie ASF

– Dziś zawiadamiamy okręgowego prokuratora Warszawy o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – poinformował prof. Jan Szyszko, minister środowiska, na dzisiejszym briefingu prasowym. Sprawa dotyczy afrykańskiego pomoru świń (ASF), który przywlekły do Polski, zza naszej wschodniej granicy, dziki.

Jednocześnie minister Szyszko zapowiedział zwiększony odstrzał sanitarny dzików, od których ASF zarażają się także świnie. Najlepszym na to remedium, zaleconym Polsce przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ESFA), jest rozrzedzenie populacji dzika, co hamuje rozprzestrzenianie się tej choroby.

W 2013 dotarła do nas informacja, że do Polski zbliża się niebezpieczny wirus. Jednak zamiast podjąć działania prowadzące do zmniejszenia populacji dzików, utworzono strefę buforową przy granicy z Białorusią i utrudniono ich odstrzał. W efekcie nastąpiła eksplozja populacji dzika i wzrosły szkody. Ta sprawa musi być wyjaśniona, także przez organy ścigania – mówił minister Szyszko na dzisiejszym briefingu prasowym.

W tej chwili na terenie trzech powiatów w woj. podlaskim znaleziono truchła dzików, u których potwierdzono obecność wirusa ASF.

Minister Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska poinformował też, że w porozumieniu z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych i Polskim Związkiem Łowieckim, Minister Środowiska podjął działania, dzięki którym pod koniec stycznia na terenie woj. podlaskiego plan pozyskania dzika został zrealizowany w 100%, dzięki czemu udało się rozrzedzić populację.

Jednocześnie MŚ podjęło działania administracyjne, których celem jest doprowadzenie do zakładanego przez agencję EFSA bezpiecznego zagęszczenia dzika.Skupiamy się na rozrzedzeniu populacji na terenie w pasie o szerokości 50km od wschodniej granicy – wyjaśnił minister Konieczny. – Zmniejszając liczebność dzików, zmniejszamy potencjalną możliwość kontaktu dzików chorych ze zdrowymi. Planujemy aby na koniec sezonu łowieckiego 2016/17 zagęszczenie dzików na Podlasiu wynosiło pół sztuki na km2.

Dodatkowo, Ministerstwo Środowiska wspólnie z Głównym Lekarzem Weterynarii, uruchomiło program badawczy, który będzie polegał na ustawieniu odłowni w trzech powiatach, a następnie na odławianiu całych populacji dzików, dzięki czemu będziemy wiedzieli, jak wirus rozprzestrzenia się w ramach watah.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj