fot. OSP KSRG Udanin

Około godz. 11:38 na drodze z Udanina do Łagiewnik Śr. doszło do tragicznego wypadku. Kierujący samochodem ciężarowym TIR z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na prawe pobocze drogi, a następnie na lewe pobocze drogi i zderzył się z samochodem osobowym w którym podróżowało dwie osoby.

Jak informuje na swoim facebookowym profilu OSP KSRG Udanin w wyniku wypadku doszło do przewrócenia na bok samochodu ciężarowego TIR i wysypania się przewożonego zboża oraz do zniszczenia przodu samochodu oraz przedziałów kierowcy i pasażerów w samochodzie osobowym. Zniekształcone elementy karoserii samochodu osobowego uwięziły kierowcę oraz podróżującą na przednim siedzeniu kobietę.

Po ogłoszeniu alarmu dla jednostki OSP Udanin i otrzymaniu informacji z Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śl. podjęto decyzje (z uwagi na chwilowy brak kierowcy na średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym GBA) o odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń. 

Po przybyciu na miejsce zdarzenia jedno z priorytetowych działań strażaków polegało na niezwłocznym przekazaniu informacji zwrotnej z miejsca wypadku do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. W ten sposób umożliwiono weryfikacje otrzymanego zgłoszenia oraz na dysponowanie na miejsce wypadku dodatkowych sił i środków. 

Po dokonaniu oceny sytuacji, strażacy podjęli decyzje utworzenia pierwszego dostępu do poszkodowanych przez odgarniecie zalegającego zboża wokół samochodu, usunięciu przez otwarte drzwi od strony pasażera elementów karoserii i deski rozdzielczej samochodu oraz elementów wyposażenia przedziału pasażerskiego (kabiny). 

Na podstawie przeprowadzonej oceny stanu poszkodowanej podjęto działania polegające na udrożnieniu dróg oddechowych, stabilizacji kręgosłupa w odcinku szyi. Po przeprowadzonej stabilizacji osobę poszkodowaną ewakuowano z pojazdu. Dalsze działania ratownicze polegały na wdrożeniu procedury „Tlenoterapia / wentylacja 100% O2 kontrola drożności dróg oddechowych”. Obrażenia kończyny górnej (złamanie otwarte prawej ręki kości nadgarstka) zabezpieczono poprzez stabilizację w pozycji zbliżonej do fizjologicznej.

W drugiej fazie działania ratownicze wspomagały przybyłe na miejsce zdarzenia siły i środki: zastęp OSP z Ujazdu Górnego, jednostki JRG PSP w Środzie Śląskiej, zespoły ratownictwa medycznego w tym śmigłowiec LPR, specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego i chemicznego z Wrocławia, Policja i Prokurator oraz zastęp OSP z Udanina.

Działania służb polegały miedzy innymi na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzielenia pomocy medycznej osobie poszkodowanej. Przy użyciu sprzętu hydraulicznego i wykonaniu pełnego dostępu przeprowadzono ewakuacje kierowcy z pojazdu. Z uwagi na ciężki stan, będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon kierującego samochodem osobowym.

fot. OSP KSRG Udanin
fot. OSP KSRG Udanin
fot. OSP KSRG Udanin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię