FAMMU/FAPA informuje, że Rabobank prognozuje, że 2015 r. pozostanie bardzo trudnym rokiem dla sektora wieprzowiny na świecie. Wpłynie na to niepewność dotycząca ewentualnego nawrotu wirusa epidemicznej biegunki świń (PED), rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), rosyjskiego zakazu importu oraz kursów wymiany walut. W 2014 r. sytuacja na światowym rynku wieprzowiny była złożona.
Epidemiczna biegunka świń (PED) wpłynęła na wzrost cen na rynkach obu Ameryk oraz części Azji Południowo-Wschodniej do rekordowo wysokiego poziomu, Rosyjski zakaz importu wieprzowiny z Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych UE przyczynił się do nadpodaży na rynku unijnym. Na rynku chińskim również wystąpiła nadpodaż i spadek cen. W pierwszym kwartale 2015 r. Rabobank prognozuje wzrosty produkcji, co poskutkuje złagodzeniem sytuacji rynkowej. Odbudowa stada trzody chlewnej w USA i Meksyku wpłynie na dalszy spadek cen.
Rosnąca konkurencyjność cenowa w USA będzie częściowo łagodzona przez umocnienie dolara amerykańskiego. Jednak spadające ceny pasz płyną na poprawę rentowności produkcji. Prognozy w UE na pierwszy kwartał 2015 r. będą nadal niekorzystne. Jedynymi pozytywnymi sygnałami wspierającymi eksport są spadek wartości euro oraz ewentualne negocjacje z Rosją w sprawie złagodzenia zakazu importu niektórych produktów wieprzowych. W Brazylii i Chinach sytuacja na rynku będzie korzystna. Brazylijski sektor będzie wspierany wysokim zapotrzebowaniem z rynku krajowego i zagranicznego. W Chinach – spadające pogłowie trzody chlewnej tylko częściowo zostanie zrekompensowane wzrostem produktywności loch, co wpłynie na zwyżkę cen.