środa, 21 października, 2020
10.9 C
Warszawa
  shiuz
  grene
  grene
  grene
  grene

  Uderzenie w rolników. Sejm przyjął ustawę

  Najnowsze

  Skradziono dwa ciągniki Deutz-Fahr

  W dniu 19.10 w oddziale Stomil Agro Wilków (woj. opolskie) skradziono dwa ciągniki rolnicze model Agrotron 6165...

  Wzrost cen skupu mleka

  Jak wynika z najnowszego raportu GUS - we wrześniu 2020 r. w porównaniu z sierpniem br. wzrosły...

  Ponad 240 tys. rolników otrzymało zaliczki dopłat

  W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na...

  Projekt zapowiedzianej przez Jarosława Kaczyńskiego ustawy, zwanej potocznie „Piątką dla zwierząt” stał się faktem. Przypominamy, że projekt ustawy, który tak mocno uderza w rolnictwo został przekazany do Sejmu RP w dniu 11 września br. Projekt w ocenie PiS ma w założeniu zdecydowanie poprawić los zwierząt. Niestety nie został uzgodniony z rolnikami, branżą i całym sektorem.

  Posłowie w nocy (około godziny 1) przegłosowali projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt autorstwa PiS, który zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Za głosowało 356 posłów, przeciw było 75, zaś 18 wstrzymało się.

  Ta decyzja może doprowadzić do bankructwa wielu tysięcy gospodarstw rolnych, które żyją z chowu i hodowli bydła, drobiu, jak również całego sektora rolnego, w tym producentów pasz i zbóż.

  Komu zalezy na tym, zebysmy mniej produkowali?

  Opublikowany przez Jacka Zarzeckiego Środa, 16 września 2020

  Wyniki głosowania

  Wśród 75 głosujących przeciw ustawie było 38 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z nich był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który otwarcie występował przeciwko tej ustawie. Natomiast wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, który odpowiada za weterynarię głosował za projektem PiS.

  Głównym głosem sprzeciwu w koalicji była Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która w środę głosowała za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Posłowie partii ministra sprawiedliwości pozostali konsekwentni także w czwartek. 

  Głosowanie nad zmianami w ustawie o ochronie zwierząt poprzedziła gorąca debata w Sejmie. Przeciwni zmianom w ustawie byli przede wszystkim posłowie Konfederacji oraz PSL-Kukiz’15. Ich zdaniem, proponowane zmiany uderzają w polską wieś i przedsiębiorców.

  „Ustawa PiS nakładająca embargo na polskich rolników przegłosowana. Zablokowanie eksportu mięsa pochodzącego z uboju rytualnego to poderżnięcie gardła dużemu sektorowi rolnictwa. Jeśli posłowie partii rządzącej myślą, że rolnicy im to zapomną, to są w ogromnym błędzie” – stwierdził rzecznik PSL Miłosz Motyka.

  Kilka godzin temu Sejm przyjal ustawe o ochronie zwierzat. Niestety ustawe szkodliwa dla polskiego rolnictwa. Ustawe…

  Opublikowany przez Jacka Zarzeckiego Czwartek, 17 września 2020

  „W rocznicę napaści sowieckiej na Polskę, PiS ramię w ramię z SLD napadł na polską gospodarkę. Wieś tego nie zapomni przez te trzy lata” – napisał w mediach społecznościowych Michał Jelonek ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię

  Czytaj również

  Samorząd rolniczy wystąpił do ministra Pudy o wydłużenie terminu nawożenia

  W dniu 16 października 2020 r., Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z...

  Z Kancelarii Prezydenta do ARiMR. Halina Szymańska szefem Agencji

  Halina Szymańska 20 października 2020 r. została powołana na stanowisko Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urodzona w 1959...

  Odpalili traktor śrubokrętem i pojechali na przejażdżkę. Byli nietrzeźwi

  Wczoraj przed godz. 23, mieszkańcy Dąbrowicy (woj. podkarpackie) powiadomili policjantów o zakłóceniu ciszy nocnej przez osoby przebywające w pobliżu sklepu spożywczego. We...

  Spłonął ciągnik rolniczy oraz kombajn zbożowy

  16 października 2020 r. tuż po godz. 20:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bielsku Podlaskim wpłynęło zgłoszenie pożaru budynku mieszkalnego...

  Policjant gonił uciekającego traktorzystę. Grozi mu 5 lat

  16 października br., około godziny 16.00 policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy patrolując miejscowość Mikołajowice, zauważyli jak naprzeciwko nich,...

  Więcej artykułów