Z informacji opublikowanych przez FAMMU/FAPA wynika, że po prawie czterech latach obowiązywania zakazu, Unia Europejska zniosła embargo na dostawy wołowiny z Paragwaju, które wprowadzono w związku z epidemią pryszczycy w tym kraju we wrześniu 2011 r.
Pierwsze wysyłki paragwajskiej wołowiny na rynek unijny ruszą prawdopodobnie w maju br., gdyż formalna procedura wznowienia handlu potrwa około 45 dni. Przed wprowadzeniem zakazu w latach 2008/2010 eksport wołowiny z Paragwaju do Wspólnoty stale wzrastał.
W 2011 r. osiągnął on poziom 3,1 tys. ton, tj. był o 17,6% mniejszy niż w 2010 r., o czym zaważyło wprowadzone embargo. Trzeba także wspomnieć, że Paragwaj posiada 1 tys. kontyngent w ramach tzw. kwoty hiltońskiej w dostawach wysokiej jakości wołowiny na rynek unijny.
Teraz wysokość tego kontyngentu może zostać poddana dyskusji, i prawdopodobnie ulegnie zmianie. Otwarcie rynku wspólnotowego dla wołowiny z Paragwaju może także oznaczać potencjalne zniesienie podobnego embarga m.in. przez kraje Bliskiego Wschodu oraz RPA, które wprowadziły zakaz w tym samym czasie, co Unia.