-9.8 C
Warszawa
sobota, 25 czerwca, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Unia Europejska zniosła embargo na dostawy wołowiny z Paragwaju

  Najnowsze

  Z informacji opublikowanych przez FAMMU/FAPA wynika, że po prawie czterech latach obowiązywania zakazu, Unia Europejska zniosła embargo na dostawy wołowiny z Paragwaju, które wprowadzono w związku z epidemią pryszczycy w tym kraju we wrześniu 2011 r.

  Pierwsze wysyłki paragwajskiej wołowiny na rynek unijny ruszą prawdopodobnie w maju br., gdyż formalna procedura wznowienia handlu potrwa około 45 dni. Przed wprowadzeniem zakazu w latach 2008/2010 eksport wołowiny z Paragwaju do Wspólnoty stale wzrastał.

  W 2011 r. osiągnął on poziom 3,1 tys. ton, tj. był o 17,6% mniejszy niż w 2010 r., o czym zaważyło wprowadzone embargo. Trzeba także wspomnieć, że Paragwaj posiada 1 tys. kontyngent w ramach tzw. kwoty hiltońskiej w dostawach wysokiej jakości wołowiny na rynek unijny.

  Teraz wysokość tego kontyngentu może zostać poddana dyskusji, i prawdopodobnie ulegnie zmianie. Otwarcie rynku wspólnotowego dla wołowiny z Paragwaju może także oznaczać potencjalne zniesienie podobnego embarga m.in. przez kraje Bliskiego Wschodu oraz RPA, które wprowadziły zakaz w tym samym czasie, co Unia.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  W maju za mleko w skupie płacono o 46,1% więcej niż przed rokiem

  Jak informuje GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych (pszenica, żyto, żywiec wołowy, żywiec wieprzowy, drób, mleko krowie) wzrosły w...

  Więcej artykułów