Zarząd URSUS S.A. w dniu dzisiejszym na konferencji w Centrum Inwestora w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zaprezentował wyniki finansowe spółki za I kwartał 2017 r. i poinformował o najbliższych planach.

Grupa URSUS odnotowała w I kwartale 2017 roku przychody ze sprzedaży na poziomie 72,28 mln zł. Zysk brutto wyniósł 4,98 mln zł, a zysk netto 3,84 mln zł. Grupa, poprzez spółkę dominującą URSUS S.A., skupia się na konsekwentnej rozbudowie swojej oferty ciągników, aktywnie działa w zakresie handlu zagranicznego oraz efektywnie pozyskuje nowych odbiorców.

W I kwartale tego roku cała Grupa osiągnęła 72,28 mln zł przychodów ze sprzedaży, z czego aż 33,21 mln zł stanowiła sprzedaż krajowa. Natomiast sprzedaż eksportowa wyniosła 39 mln zł. Zysk brutto na sprzedaży został wypracowany do wartości 17,72 mln zł, wzrastając w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego aż o 20,5%.

W raportowanym okresie zysk brutto Grupy wyniósł 4,98 mln zł, osiągając wzrost r/r o 8,5%. Z kolei zysk netto osiągnął wartość 3,84 mln zł, wobec 4,65 mln zł osiągniętych w I kwartale zeszłego roku.

Plany produkcyjne

W roku 2017 URSUS S.A. ma zamiar wprowadzić do swojej swojej oferty ciągniki wyposażone w nowoczesny układ przeniesienia napędu z funkcjami Power Shift i Power Shuttle oraz w silnik spełniający wymagania normy emisji spalin Euro IIIB. Spółka ma również zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejny model ciągnika URSUS o mocy 150 KM oraz serię nowych ciągników spełniających normy emisji spalin Euro IV, a także ciągniki wyposażone w nowoczesną skrzynię biegów z funkcją Hi-Lo.

Działalność produkcyjna URSUS nie ogranicza się jedynie do ciągników. W II półroczu 2017 r. Spółka ma zamiar uruchomić produkcję kolejnej serii przyczep – serię wywrotek tandemowych „D7” oraz serię wywrotek skorupowych „D8”. Nowe modele wywrotek zastąpią modele znajdujące się w aktualnej ofercie Spółki. Dzięki temu URSUS S.A. unowocześni oraz zwiększy konkurencyjności swojej oferty produktowej. Wprowadzenie nowych serii przyczep zwiększy gamę oferowanych produktów o przyczepy o zróżnicowanej ładowności oraz przyczyni się do zmniejszenia kosztów i poprawy wydajności procesów produkcyjnych.

– W tym roku Spółka wprowadziła już do oferty zmodernizowaną gamę rozrzutników obornika wyposażonych w system deflektorów oraz zmodyfikowany układ elementów roboczych, rozszerzając jednocześnie możliwość ich zastosowań, a także wzbogacając ofertę Spółki o kolejne wyroby – dodaje Karol Zarajczyk.

Niezależnie trwają prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcjami nowych ciągników o mocach od 50 do 110 KM, wyposażonych w układy przeniesienia napędu produkowanych w URSUS S.A., przeznaczonych na rynki pozaeuropejskie. Wraz z początkiem roku 2018 Spółka ma zamiar wprowadzić do produkcji seryjnej kolejne modele ciągnika URSUS w przedziale mocy 110-160 KM. Ciągniki będą wyposażone w nowoczesny układ przeniesienia napędu – VIGUS. Spółka planuje, iż innowacyjna transmisja wykorzystywana będzie zarówno przy budowie własnych ciągników rolniczych, jak i będzie dystrybuowana do innych światowych producentów.

Ursus planuje stworzyć jeden duży zakład w Lublinie. Obecnie szuka pieniędzy na sfinansowanie inwestycji. – Wszystko przemawia za tym, żeby spółkę skonsolidować wokół jednego zakładu produkcyjnego. To by było w ramach mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lublinie. Rozpatrujemy dwie lokalizacje – poinformował prezes Karol Zarajczyk. Koszty przejęcia obiektu lub budowy nowego Ursus szacuje na około 45 mln zł. Istniejące zakłady mają zostać sprzedane lub wynajęte. Są to zakłady w Lublinie, Dobrym Mieście i Opalenicy.

Giełda źle zareagowała na informację Zarządu URSUS S.A.

Jak pokazują wskaźniki, Inwestorzy spodziewali się lepszych informacji. Po informacji Zarządu URSUS S.A. akcje spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych spadły o 5,17% a kurs ostatniej transakcji wyniósł 5,50 zł za akcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię