Do Banku Gospodarki Żywnościowej S.A.; SGB-Banku S.A.; Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.; Banku Pekao S.A; BNP Paribas S.A.; Krakowskiego Banku Spółdzielczego oraz Raiffeisen Banku Polska S.A., które w marcu, kwietniu, maju i lipcu podpisały z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy o udzielaniu rolnikom preferencyjnych kredytów, dołączył Bank Zachodni WBK S.A.
Oznacza to, że osoby, planujące finansowanie inwestycji w swoich gospodarstwach z wykorzystaniem kredytów preferencyjnych, mogą już składać wnioski o takie kredyty w tych ośmiu bankach. Zaletą takich kredytów jest to, że ARiMR pomaga rolnikom w ich spłacaniu. Jednym z rodzajów tych kredytów dostępnych w bankach współpracujących z Agencją, są kredyty, w których ARiMR spłaca za rolników część należnego bankowi oprocentowania. Na takie wsparcie Agencja zarezerwowała 17,43 mln zł, co oznacza, że współpracujące z nią banki mogą udzielić rolnikom w 2015 r. preferencyjnych kredytów inwestycyjnych na kwotę 1,47 mld zł.
Poniżej przedstawione zostały informacje o zaoferowanych przez te banki warunkach udzielania kredytów preferencyjnych, tj. o wysokości opłat i prowizji płaconych przez kredytobiorców oraz o wysokości marży, o którą powiększana będzie stopa referencyjna WIBOR 3M przy ustalaniu oprocentowania kredytów inwestycyjnych i klęskowych.
1. BGŻ S.A – opłaty i prowizje 0,00 proc., marża 2,48 proc;
2. Bank Pekao S.A. –opłaty i prowizje 0,49 proc., marża 1,80 proc;.
3. Raiffeisen Bank Polska S.A.- opłaty i prowizje 0,90 proc., marża 2,30 proc.
4. BNP Paribas Bank Polska*- opłaty i prowizje 1,00 proc., marża 2,50 proc.;
5. Bank Zachodni WBK S.A.- opłaty i prowizje 1,40 proc., marża 1,95 proc.;
6. SGB-Bank S.A. oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze- opłaty i prowizje 1,85 proc., marża 2,50 proc.;
7. Bank Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze-opłaty i prowizje 1,85 proc., marża 2,50 proc.;
8. Krakowski Bank Spółdzielczy- opłaty i prowizje 2,0 proc., marża 2,50 proc.
źródło: ARiMR