W Brukseli o dopłatach, klimacie i kukurydzy z Ukrainy

Najnowsze

Rząd przyjął trzy projekty ustaw złożone przez ministra rolnictwa

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi...

Podpalacz w rękach Policji

Hrubieszowscy policjanci zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy Werbkowice, który dwukrotnie podpalił bele słomy znajdujące się na polu...

Stypendia pomostowe szansą dla tysiąca studentów i doktorantów

W dniu 4 grudnia br., w Warszawie odbyła się inauguracja XVIII edycji Programu Stypendiów Pomostowych. W...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE. Ministrowie omówili projekt przepisów przejściowych, które umożliwią realizację wypłat dla rolników na obecnych zasadach w 2020 r . i 2021 r.

Dla Polski istotne jest, aby w okresie przejściowym państwa członkowskie mogły realizować nadal swoją strategię m.in. w zakresie wykorzystania możliwości, jakie daje przesunięcie środków między filarami WPR .  

– Polska bardzo mocno opowiada się za pełnym wyrównaniem płatności bezpośrednich w następnym okresie  programowania 2021-2027. Nie ma już żadnych powodów, by utrzymywać zróżnicowanie historyczne między krajami Europy zachodniej a Europy środków-wschodniej – powiedział podczas swojego wystąpienia minister Ardanowski.

– Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac nad nowymi ramami WPR, wydaje się, że jeden rok okresu przejściowego jest niewystarczający, byśmy nie musieli do tego wracać znowu za rok, dlatego jesteśmy również za tym, żeby ten okres zadekretować na dwa lata – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa.

Polska chce mieć ponadto elastyczność w zakresie obecnego maksymalnego poziomu środków, które można przesunąć pomiędzy filarami, w tym również z filaru II do filaru I, tj. poziomu 25%. Takie podejście byłoby zgodne z nowym modelem realizacji, który przewiduje objęcie obu filarów jednym planem strategicznym. Oczekujemy również kontynuowania obecnych przejściowych płatności krajowych.

Ponadto ministrowie omówili  również propozycję prezydencji fińskiej by w zakresie wymagań klimatyczno-środowiskowych ustalić jeden wskaźnik  procentowego  udziału  finansowania tych działań z budżetu całego WPR.

– Rolnictwo jest częścią rozwiązania problemów klimatycznych  a nie, jak niektórzy próbują sugerować, przyczyną problemów klimatycznych. Wspólna polityka rolna UE  odpowiada także za dochody rolników,  za bezpieczeństwo żywnościowe Europy, za jakość życia na obszarach wiejskich, nie tylko za sprawy klimatu – powiedział minister Ardanowski

W opinii polskiego ministra określanie wskaźnika finansowego ambicji klimatycznych dla rolnictwa wobec braku uzgodnień co do ram finansowych  jest przedwczesne.

– W zakresie proponowanych  działań   należy dać elastyczność państwom członkowskim by kształtowały działania wobec klimatu z uwzględnieniem warunków krajowych np. wsparcia dla wapnowania gleb w krajach, gdzie jest duży  udział gleb kwaśnych – podkreślił w swoim wystąpieniu szef polskiego resortu rolnictwa i zaznaczył, że dla  Polski sprawą ważną jest sytuacja małych gospodarstw.

– Jestem przekonany, że należy wspierać takich rolników, czyli wyłączyć małe gospodarstwa z kontroli warunkowości. To w żaden sposób nie ogranicza naszych ambicji środowiskowych, a jednocześnie absolutnie zmniejsza koszty administracyjne WPR. Jest również elementem uproszczenia WPR – powiedział minister Ardanowski.

Podczas wczorajszego posiedzenia  Polska przedstawiła problem nadmiernego  importu kukurydzy z Ukrainy , który wjeżdża na obszar naszego kraju i wpływa negatywnie na polski rynek zbóż. Rolnicy w Polsce mają problemy ze sprzedażą swoich zbóż, ponadto uzyskiwane ceny są niskie. W ostatnich latach około połowa kukurydzy przywożonej do Polski pochodziła z Ukrainy.

Minister Ardanowski zwrócił się do Komisji o przeanalizowanie problemów związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski oraz informacje, czy według oceny KE, Ukraina stosuje europejskie standardy w zakresie stosowanych środków ochrony roślin w produkcji zboża. Kwestia niekorzystnego wpływu importu zbóż zza wschodniej granicy jest często podnoszona przez Polskę na forum unijnym. Polska zwróciła się  również o nieotwieranie nowych preferencji w dostępie do rynku UE w odniesieniu do importu zbóż, w tym kukurydzy. 

źródło: MRiRW

- Reklama -
Kalendarz Rolniczki 2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Czytaj również

Miał rozkawałkowaną sarnę i sidła. Nie przyznał się do kłusownictwa

Ryccy kryminalni zatrzymali 50-latka, który dokonał nielegalnego pozyskania sarny. Funkcjonariusze w jego miejscu zamieszkania zabezpieczyli...

Ardanowski: będzie specustawa, która wreszcie umożliwi przeprowadzenie odstrzału dzików

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył dziś w Walnym Zgromadzeniu Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.Poruszane...

80-letni kierowca mercedesa uderzył w ciągnik rolniczy [zdjęcia]

Na drodze krajowej nr 32 pomiędzy Ptaszkowem i Kotowem doszło do wypadku. Zderzyły się ciągnik rolniczy i samochód osobowy.

UWAGA! Ktoś podszywa się pod pracowników ARiMR

ARiMR w wydanym komunikacie informuje, że zgłosiły się osoby, którzy otrzymały e-maile będące rzekomo wysyłane przez pracowników ARiMR.Wiadomości...

Więcej artykułów