W Brukseli o dopłatach, klimacie i kukurydzy z Ukrainy

Najnowsze

11 koni utknęło w przerębli. Dramatyczna akcja rolników [VIDEO]

O niewielkiej miejscowości Ulu-Teljak, położonej w południowej części Uralu. A wszystko za sprawą nagrania, które udostępnił w...

Ciągnik zderzył się z ciężarówką. TIR leżał w poprzek drogi [zdjęcia]

Do groźnego wypadku doszło na DK 62. Samochód ciężarowy wywrócił się, blokując drogę na kilka godzin....

Warszawiak ukradł ciągnik. Maszyna miała nadajnik GPS

W niespełna godzinę policjanci odzyskali skradziony na terenie gminy Serock ciągnik rolniczy o wartości 70 tys....

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE. Ministrowie omówili projekt przepisów przejściowych, które umożliwią realizację wypłat dla rolników na obecnych zasadach w 2020 r . i 2021 r.

Dla Polski istotne jest, aby w okresie przejściowym państwa członkowskie mogły realizować nadal swoją strategię m.in. w zakresie wykorzystania możliwości, jakie daje przesunięcie środków między filarami WPR .  

– Polska bardzo mocno opowiada się za pełnym wyrównaniem płatności bezpośrednich w następnym okresie  programowania 2021-2027. Nie ma już żadnych powodów, by utrzymywać zróżnicowanie historyczne między krajami Europy zachodniej a Europy środków-wschodniej – powiedział podczas swojego wystąpienia minister Ardanowski.

– Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac nad nowymi ramami WPR, wydaje się, że jeden rok okresu przejściowego jest niewystarczający, byśmy nie musieli do tego wracać znowu za rok, dlatego jesteśmy również za tym, żeby ten okres zadekretować na dwa lata – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa.

Polska chce mieć ponadto elastyczność w zakresie obecnego maksymalnego poziomu środków, które można przesunąć pomiędzy filarami, w tym również z filaru II do filaru I, tj. poziomu 25%. Takie podejście byłoby zgodne z nowym modelem realizacji, który przewiduje objęcie obu filarów jednym planem strategicznym. Oczekujemy również kontynuowania obecnych przejściowych płatności krajowych.

Ponadto ministrowie omówili  również propozycję prezydencji fińskiej by w zakresie wymagań klimatyczno-środowiskowych ustalić jeden wskaźnik  procentowego  udziału  finansowania tych działań z budżetu całego WPR.

– Rolnictwo jest częścią rozwiązania problemów klimatycznych  a nie, jak niektórzy próbują sugerować, przyczyną problemów klimatycznych. Wspólna polityka rolna UE  odpowiada także za dochody rolników,  za bezpieczeństwo żywnościowe Europy, za jakość życia na obszarach wiejskich, nie tylko za sprawy klimatu – powiedział minister Ardanowski

W opinii polskiego ministra określanie wskaźnika finansowego ambicji klimatycznych dla rolnictwa wobec braku uzgodnień co do ram finansowych  jest przedwczesne.

– W zakresie proponowanych  działań   należy dać elastyczność państwom członkowskim by kształtowały działania wobec klimatu z uwzględnieniem warunków krajowych np. wsparcia dla wapnowania gleb w krajach, gdzie jest duży  udział gleb kwaśnych – podkreślił w swoim wystąpieniu szef polskiego resortu rolnictwa i zaznaczył, że dla  Polski sprawą ważną jest sytuacja małych gospodarstw.

– Jestem przekonany, że należy wspierać takich rolników, czyli wyłączyć małe gospodarstwa z kontroli warunkowości. To w żaden sposób nie ogranicza naszych ambicji środowiskowych, a jednocześnie absolutnie zmniejsza koszty administracyjne WPR. Jest również elementem uproszczenia WPR – powiedział minister Ardanowski.

Podczas wczorajszego posiedzenia  Polska przedstawiła problem nadmiernego  importu kukurydzy z Ukrainy , który wjeżdża na obszar naszego kraju i wpływa negatywnie na polski rynek zbóż. Rolnicy w Polsce mają problemy ze sprzedażą swoich zbóż, ponadto uzyskiwane ceny są niskie. W ostatnich latach około połowa kukurydzy przywożonej do Polski pochodziła z Ukrainy.

Minister Ardanowski zwrócił się do Komisji o przeanalizowanie problemów związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski oraz informacje, czy według oceny KE, Ukraina stosuje europejskie standardy w zakresie stosowanych środków ochrony roślin w produkcji zboża. Kwestia niekorzystnego wpływu importu zbóż zza wschodniej granicy jest często podnoszona przez Polskę na forum unijnym. Polska zwróciła się  również o nieotwieranie nowych preferencji w dostępie do rynku UE w odniesieniu do importu zbóż, w tym kukurydzy. 

źródło: MRiRW

- Reklama -
PROMOCJA - Kalendarz Gratis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię

Zamów koszulkę
kalendarz dostaniesz

1 319 Obserwujący
Obserwuj

Czytaj również

Restrukturyzacja małych gospodarstw – nabór wniosków niebawem

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń,...

Ogromne straty po pożarze w firmie sprzedającej maszyny rolnicze [VIDEO]

Na dwadzieścia milionów złotych wstępnie oszacowano straty po nocnym pożarze w miejscowości Kazimierzówka w województwie lubelskim.Dyżurny Stanowiska Kierowania...

Agrounia znów w stolicy. Protest przed UOKiK. Później rolnicy zablokowali Biedronkę

Członkowie Agrounii dziś najpierw przyszli przed Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bo to do UOKiKu od co najmniej kilku tygodni ...

Rzeźnie rolnicze – ułatwienia dla rolników

18 lutego 2020 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które wprowadzają ułatwienia w zakresie przepisów weterynaryjnych dla podmiotów zamierzających prowadzić...

Duży wzrost sprzedaży nowych ciągników rolniczych

Pierwszy miesiąc 2020 roku pod względem rejestracji nowych ciągników był wyjątkowo dobry porównując go do stycznia 2019 czy stycznia 2018 roku. Zarejestrowano...

Więcej artykułów