Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi debatowała na temat rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Stronę rządową reprezentował sekretarz stanu w MRiRW Kazimierz Plocke. Posłowie powołali podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia tego projektu.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej istnieje ponad 5100 wspólnot gruntowych o łącznej powierzchni około 107 tys. ha. Jednak prawie 3500 z nich nie ma uregulowanego stanu prawnego, tzn. nie ustalono w drodze decyzji administracyjnej, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, wykazu uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykazu obszarów gospodarstw rolnych przez nich posiadanych i wielkości przysługujących im udziałów we wspólnocie.
Większość wspólnot gruntowych nie ma uporządkowanego, zgodnie z przepisami ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych, stanu prawnego. Taka sytuacja stwarza poważne niedogodności dla samorządu gminnego z powodu trudności z opodatkowaniem tych gruntów.
Nie jest ona również korzystna dla rolników, zwłaszcza przy ubieganiu się o płatności bezpośrednie do posiadanych gruntów, gdyż obowiązujące przepisy ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych zabraniają podziału gruntów wspólnych na odrębne działki dla poszczególnych rolników.
Rząd proponuje rozwiązania, które doprowadzą do ustalenia faktycznych udziałowców gruntów i przekształcenie wspólnot gruntowych w własność.