Jak podaje Komisja Europejska (KE) w najnowszym raporcie „Short term outlook“ unijna produkcja drobiu w I poł. 2015 r. zwiększyła się o 3,6% w ujęciu rocznym, czyli rosła w takim samym tempie jak w 2014 r.
Wzrost napędzany jest przez nowe kraje członkowskie, gdzie w analizowanym okresie w br. odnotowano ponad 10- procentowe zwiększenie wolumenu produkcji drobiu. Polska w tym względzie wiodła prym z 12-procentowym tempem wzrostu.
W II poł. 2015 r., w ocenie ekspertów KE, możemy spodziewać się niewielkiego spowolnienia produkcji drobiu w UE do 2,6% w ujęciu rocznym. Co ciekawe, jest to porównywalna dynamika do pozostałych segmentów mięsa, w tym wieprzowego i wołowego. Warto zaznaczyć, że drób jest drugim co do wielkości produkcji gatunkiem mięsa wytwarzanym na terenie UE. Stanowi on obecnie 58% produkcji wieprzowiny.
Ważnym rynkiem zbytu mięsa drobiowego jest RPA. Pomimo nałożenia przez władze tego kraju ceł antydumpingowych na mięso drobiowe pochodzące z Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec, RPA jest nadal ważnym odbiorcą unijnego surowca.
źródło: BGZ BNP Paribas