Według prognoz Komisji Europejskiej (Short-Term Outlook for EU arable crops, dairy and meat markets in 2015 and 2016) w 2015 r. mimo zniesienia kwot mlecznych, a także pogorszenia się uwarunkowań cenowych, unijna produkcja mleka zwiększy się prawdopodobnie tylko o 1%.
Oznacza to, że po obserwowanym spadku produkcji w pierwszym kwartale 2015 r. wynoszącym 1,2% w kolejnych trzech produkcja zanotuje wzrost łącznie o 1,6% r/r.
W 2016 r. oczekuje się dalszego wzrostu na poziomie 1%. Przyczyną wzrostu będzie przede wszystkim poprawa wydajności mlecznej krów (1,2%) przy oczekiwanym 0,3% spadku pogłowia bydła mlecznego. Zmiany unijnej produkcji mleka mogą być dość zróżnicowane w zależności od kraju członkowskiego.
Oczekuje się, że produkcja w krajach, takich jak Niemcy czy Francja – odpowiednio pierwszego i drugiego producenta mleka w Unii Europejskiej (łącznie blisko 40% unijnej produkcji) nie przekroczy poziomu odnotowanego przed rokiem. Zmniejszenie produkcji w tych krajach było widoczne już w pierwszym kwartale 2015 r. ze względu na obawy dotyczące przekroczenia kwoty mlecznej, ale też niskie ceny mleka w skupie.
źródło: BGŻ BNP PARIBAS