-9.8 C
Warszawa
sobota, 25 czerwca, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Wicepremier Kowalczyk: będzie pięcio-sześciokrotnie wyższa rekompensata

  Najnowsze

  Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z rolnikami w Pułtusku przedstawił najpilniejsze zadania do rozwiązania w rolnictwie m.in. te dotyczące sytuacji na rynku trzody chlewnej.

  – Uzyskiwane ceny, a co za tym idzie i dochody rolników nie są wystarczające na pokrycie kosztów produkcji – stwierdził wicepremier omawiając sytuację na rynku wieprzowiny i zaznaczył, że w jego ocenie niskie ceny skupu i afrykański pomór świń powodują, że wielu rolników zastanawia się nad zaprzestaniem chowu trzody chlewnej.

  – To dotyczy całej Europy i należy mieć na uwadze, że za kilka miesięcy sytuacja się zmieni, dlatego niezwykle istotne jest utrzymanie tej produkcji – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk i poinformował,  przygotowywane są kolejne elementy wsparcia dla producentów świń.

  – Będą dopłaty do utrzymania loch. Wykorzystany zostanie w tym celu mechanizm związany z dobrostanem zwierząt – mówił szef resortu rolnictwa.

  Walka z ASF i pomoc poszkodowanym rolnikom

  – Tam, gdzie rolnicy są zmuszeni zawiesić hodowlę ze względu na ASF zwiększymy i to zdecydowanie, bo pięcio-sześciokrotnie w stosunku do obecnych stawek, poziom rekompensaty – informował rolników wicepremier Kowalczyk.

  Przy okazji omawiania sytuacji związanej z ASF szef resortu rolnictwa przypomniał, że do końca listopada został przedłużony termin sporządzenia Planów Bioasekuracji. Apelował o szybkie jego opracowanie. Plan ten obowiązkowy dla gospodarstw utrzymujących świnie, które znajdują się w strefach ASF i chcą przemieszczać swoje zwierzęta. Dodał przy tym, że w opracowaniu tego dokumentu bezpłatnie pomagają rolnikom fachowcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz z Inspekcji Weterynaryjnej.

  Wicepremier zapowiedział też, że rząd rozważa zdyscyplinowanie myśliwych, którzy wobec braku realizacji planu odstrzału będą mogli tracić obwody łowieckie.

  W odniesieniu do problemów związanych z przechowywaniem odstrzelonych dzików wicepremier zapowiedział, że trwają prace nad usunięciem barier administracyjnych i wykorzystaniu elektronicznych ksiąg łowieckich, tak aby ustrzelone sztuki dziki znajdowały się w chłodni maksymalnie przez dwie doby.

  ŹródłoMRiRW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  W maju za mleko w skupie płacono o 46,1% więcej niż przed rokiem

  Jak informuje GUS ceny skupu podstawowych produktów rolnych (pszenica, żyto, żywiec wołowy, żywiec wieprzowy, drób, mleko krowie) wzrosły w...

  Więcej artykułów