Do połowy listopada stadko owiec wrzosówek będzie pracowało na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Wcześniej podolsztyńskich leśników wspierały koniki polskie. Zwierzęta pomagają w odtworzeniu cennych roślinnych zbiorowisk.
fot. Andrzej Ryś, Feliks Kaczanowski
Owce już w październiku rozpoczęły pracę w części świetlistych dąbrów najbardziej zagrożonych ekspansją turzyc. W trakcie wypasu stadko powiększyło się o dwie małe wrzosówki, które cały czas przebywają ze swoją mamą na pastwisku.
Zwierzęta przebywają w „pastuchach", czyli terenie ogrodzonym siatką pod napięciem.Takie ogrodzenie ma je uchronić przed atakiem drapieżników. Ogrodzeniem jest otoczona powierzchnia 5 arów, kiedy owce wyjedzą niepożądane rośliny, pastuch zostanie przesunięty na kolejne 5 arów.
Owce, jak wyjaśniają leśnicy, mają ciekawy sposób żerowania. Najpierw zjadą części nadziemne turzyc następnie wyrywają ich kępki wraz z kłączami i w całości zjadają.
W ten sposób gleba została przygotowana do lepszego kiełkowania nasion i wzrostu gatunków roślin charakterystycznych dla odtwarzanych siedlisk.
Projekt odtworzenia świetlistej dąbrowy w Nadleśnictwie Strzałowo rozpoczął się w 2103 r. Aby wzbogacić i utrzymać różnorodność gatunkową w strefach ekotonowych, czyli na styku las-łąka, wykonuje się szereg zabiegów. I tak we wrześniu i październiku leśnicy w 40-letnim drzewostanie, gdzie przeważała sosna, usunęli podszyt i podrost. Zabiegi te umożliwiają wnikanie gatunków łąkowych w głąb lasu oraz wpływają na poprawę warunków świetlnych m.in. dla bukwicy lekarskiej, dzwonka brzoskwiniolistnego, lebiodki pospolitej czy też przytuliny północnej.
Zobacz również: