Ruszyła IV tura mechanizmu wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw, w związku z zakazem ich przywozu z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej. Przyznanie przez Komisję Europejską dalszych tymczasowych nadzwyczajnych środków wsparcia dotyczy świeżych owoców i warzyw wycofywanych z rynku zarówno w celu bezpłatnej dystrybucji jak i z przeznaczeniem na pasze dla zwierząt oraz z przeznaczeniem na cele energetyczne przez podmiot prowadzący biogazownie.
Przydzielone Polsce ilości produktów, które będą objęte operacjami wycofania z rynku, w ramach wsparcia unijnego to 296 200 ton w przypadku: jabłek i gruszek, 1750 ton w przypadku: śliwek, winogron stołowych, owoców kiwi, 31 500 ton w przypadku: pomidorów, marchwi, papryki słodkiej, ogórków i korniszonów oraz 1 900 ton dla brzoskwiń i nektaryn.
W ramach przedmiotowego mechanizmu, od listopada bieżącego roku do 30 czerwca 2016 roku Inspekcja JHARS prowadzić będzie kontrole zgodności świeżych owoców i warzyw przeznaczonych na wycofanie z rynku. Kontrole te prowadzone będą na wniosek Agencji Rynku Rolnego (ARR), która realizuje zadania związane z udzielaniem nadzwyczajnego wsparcia, określone w ww. unijnych aktach prawnych.
Od dnia 2 listopada 2015 roku producenci zainteresowani wsparciem mogą składać powiadomienia o zamiarze wycofania z rynku świeżych owoców i warzyw, do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego.