-9.8 C
Warszawa
środa, 10 sierpnia, 2022
  0,00 zł

  Brak produktów w koszyku.

  Wysokie ceny pszenicy na giełdach utrzymują się

  Najnowsze

  Eksperci ING Banku Śląskiego opublikowali nowy Raport Agro, w którym analizują rynek zbóż, rzepaku oraz bydła, mleka, trzody chlewnej i drobiu.

  W najnowszej analizie eksperci przyjrzeli się m.in. pszenicy: jak kształtują się ceny tego towaru, co może mieć wpływ na utrzymanie się cen na obecnym poziomie bądź dalszy wzrost, a także jej światowe zużycie.

  Po listopadowym rekordzie, cena najbliższego kontraktu pszenicy (marzec 2022) na EURONEXT obniżyła się w ostatnim czasie o około 30 EUR. Przewidywane światowe zapasy końcowe pszenicy kolejny raz będą niższe niż w poprzednim sezonie. Za utrzymaniem cen, a nawet kolejnym ich wzrostem przemawia m.in. zużycie większe niż produkcja czy kolejny mocny wzrost cen gazu, który wpłynie na podwyżkę cen nawozów. Rekordowy zbiór pszenicy w Australii – ważnego światowego eksportera tego zboża – chwilowo zrównoważył rynek notowań pszenicy. Z drugiej strony większe zbiory kukurydzy mogą ciążyć na cenie pszenicy, a problemy z grypą ptaków u drobiu i ASF w Europie mogą ograniczać popyt na pszenicę paszową. Co dalej z cenami pszenicy? Poza czynnikami fundamentalnymi mamy duże zaangażowanie inwestorów na giełdach, co na przełomie roku może dodatkowo zwiększyć zmienność cen oraz wrażliwość (wraz ze skalą reakcji) na doniesienia medialne z rynku rolnego.

  Podobnie jak w przypadku pszenicy również światowe zużycie jęczmienia ma być kolejny sezon niższe, co przekłada się na malejące zapasy tego surowca. Trend cenowy jęczmienia na światowych rynkach podąża za zmianami cen zbóż, a w Polsce średnia krajowa cena tego zboża osiągnęła w listopadzie poziom o 300 zł/t (+45%) wyższy niż rok temu.

  Rzepak na giełdzie Matif/Euronext ustanowił kolejny rekord notowań przekraczając pułap 730 € (ponad 3 370 zł). Patrząc na analogiczne kontrakty sprzed roku mamy do czynienia z blisko 80 proc. wzrostem. W bieżącym sezonie 2021/22 (trwającym od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r.) relacja zapasów do konsumpcji jest na bardzo niskim poziomie 6,2 proc. Dla porównania w okresie 2020/21 wskaźnik wynosił 8,1 proc., a średnia pięcioletnia (2016-2020) przekracza 10 proc. Stosunkowo niska globalna podaż rzepaku przy równocześnie utrzymującym się poziomie konsumpcji wpływa wzrostowo na kursy kontraktów terminowych i stawki rynkowe.  W przypadku przyszłorocznej produkcji rzepaku rynki spodziewają się jej zwiększenia. Widać to w poziomach cen kontraktów rzepaku po zbiorach 2022 r. Aktualnie oscylują poniżej poziomu 550 € (niespełna 2 550 zł), czyli prawie 200€ mniej niż ceny bieżących notowań.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę wpisać swoje imię tutaj

  Ukradli ciągnik z przyczepą. Maszyny ukryli w zaroślach

  W minionym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie zgłosił się mieszkaniec Wolsztyna informując, że nieznany sprawca, bądź sprawcy...

  Więcej artykułów