5 lutego br. w Warszawie wręczono Złote Jabłka nagrodzonym w XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”. Wśród laureatów był Paweł Blicharski, który otrzymał nagrodę z rąk Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, i dr. Waldemara Humięckiego, Prezesa ANR.

Galę „Rolnik – Farmer Roku” swoją obecnością uświetnił Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W uroczystości udział wzięli także m.in. Prezes ANR Waldemar Humięcki i Wiceprezes ANR Hanna Myjak, Barbara Fedyszak-Radziejowska – Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także byli ministrowie rolnictwa i prezesi ANR.

Celem konkursu jest – jak podaje regulamin – promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości, inicjatywie i rozumnemu działaniu potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem rangi konkursu jest rosnąca liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo i coraz bardziej wyrównany poziom startujących gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego czy kierunku produkcji. W dotychczasowych, 22 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 114 rolników.

Jesteście Państwo kolejną grupą najlepszych rolników, którzy mogą być śmiało stawiani za wzór do naśladowania. Reprezentujecie grupę zawodową, która pomimo wielu różnych przeciwności dba o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Dziękuję za Państwa trud i wysiłek. Sprawy rolnictwa i gospodarki żywnościowej, poprawa warunków konkurencjności i możliwości rozwojowych są dla mnie priorytetem – mówił do laureatów Minister Jurgiel.

Prezes ANR Waldemar Humięcki, dziękując i gratulując nagrodzonym, dodał – W rolnictwie jak w żadnej innej dziedzinie gospodarki liczy się przede wszystkim ciężka ludzka praca. Bez niej na nic by się zdało wsparcie krajowe i fundusze unijne. Nie zastąpią jej również nowoczesne maszyny. Prezes Humięcki odniósł się w swoim przemówieniu także do symboliki jabłka, którego statuetka jest nagrodą w konkursie – Jabłko, jak wiadomo, to symbol zdrowia, życia, urodzaju, płodności i miłości.

W XXII edycji konkursu wzięło udział ok. 300 gospodarstw rolnych, z których do finału zakwalifikowano 25 najlepszych. Z grona finalistów wyłoniono dziesięciu laureatów w dziewięciu kategoriach konkursowych. Zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Prezes ANR Waldemar Humięcki i Doradca Prezydenta RP ds. Rolnictwa Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Wśród tegorocznych laureatów jest Paweł Blicharski, prezes Zarządu Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim Sp. z o.o., nad którym nadzór właścicielski sprawuje ANR. Został on zgłoszony do konkursu przez Zespół Nadzoru Właścicielskiego w Biurze Prezesa ANR. Prezes Blicharski zwyciężył w kategorii: przedsiębiorstwa rolnicze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię