niedziela, 25 października, 2020
10.9 C
Warszawa
  shiuz
  grene
  grene
  grene
  grene

  Zmiany w „piątce dla zwierząt. Rozłam w PiS

  Najnowsze

  Ciężarówka wbiła się w sieczkarnie [zdjęcia]

  Do zdarzenia drogowego doszło na łuku drogi wojewódzkiej nr 507 w pobliżu miejscowości Cieszęta w gm. Pieniężno. W wyniku zderzenia...

  Premier zapowiedział nowe obostrzenia. Zakaz wszelkiego rodzaju aktywności powyżej 5 osób

  Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji zapowiedział "bardzo zdecydowane działania". Od soboty cała Polska staje się strefą...

  Rolnicy w czasie protestu zrobili korytarz życia. Policja eskortowała rodzącą kobietę [VIDEO]

  W związku z trwającym protestem rolników policjanci nadzorowali i kierowali ruchem drogowym na krajowej szesnastce na...

  Senatorzy nie zgodzili się na odrzucenie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt w całości (tzw. piątki dla zwierząt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości).

  Przegłosowali natomiast liczne poprawki. W tym dwie, które znacznie zmieniają pierwotny projekt tzw. piątki Kaczyńskiego. Chodzi o rytualny ubój drobiu oraz wydłużone vacatio legis m.in. w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra.

  W pierwotnej wersji nowelizacja miała wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które miały zacząć obowiązywać po upływie 12 miesięcy.

  Senatorowie przyjęli poprawkę wykreślającą przepisy rozszerzające uprawnienia organizacji pozarządowych do odbierania zwierzęcia jego właścicielowi lub opiekunowi.

  Senatorowie przyjęli poprawkę wykreślającą z nowelizacji wymóg pozbawienia świadomości w przypadku poddawania ubojowi drobiu w sposób przewidziany przez obrządek religijny związku wyznaniowego.

  Rozłam nastąpił w PiS. Część senatorów zagłosowała mimo dyscyplinie klubu PiS. Teraz ustawa musi wrócić do Sejmu. Jej los jest niepewny bo duża cześć posłów z opozycji może nie poprzeć tych rozwiązań.

  Przeciw całej ustawie opowiedziało się 7 senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich był szef senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski.

  Gorączkowe narady przed głosowaniem trwały we wszystkich klubach do samego końca.

  Po zakończeniu prac w komisjach zebrał się senacki klub PiS. To dlatego marszałek Senatu Tomasz Grodzki przełożył rozpoczęcie obrad Senatu na godz. 15.

  – W sprawie „Piątki dla zwierząt” obowiązuje dyscyplina. Dokonaliśmy licznych zmian po dyskusjach. Nie powinno być dużych wątpliwości. Mam nadzieję, że senatorowie, którzy je zgłaszali, zostali przekonani i cały klub senacki PiS zagłosuje zgodnie z rekomendacjami – stwierdził Ryszard Terlecki wicemarszałek Sejmu, szef sejmowego klubu PiS.

  Konferencja prasowa Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, Przewodniczącego Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcina Bosackiego oraz senatora Marka Borowskiego nt. głosowań nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

  Konferencja prasowa Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego

  Konferencja prasowa Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, Przewodniczącego Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcina Bosackiego oraz senatora Marka Borowskiego nt. głosowań nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.

  Opublikowany przez VideoSejm.pl Środa, 14 października 2020

  Mimo wprowadzonych zmian przez Senat zmian, środowiska rolnicze na pewno nie poprą tych propozycji, ponieważ ich postulat był jednoznaczny – odrzucenie projektu ustawy w całości.

  - Reklama -
  agroinstal

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Wpisz swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię

  Czytaj również

  Wjeżdżając na prom ciągnik z przyczepami zboża wpadł do wody [zdjęcia]

  O godz. 9:02 zostaliśmy zadysponowani przez stanowisko PSP Inowrocław do miejscowości Złotowo - przeprawa promowa. Zerwana lina...

  60 gmin uwolnionych z „niebieskiej strefy” ASF

  60 gmin w woj. lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim zostało uwolnionych z „niebieskiej strefy”. Tym samym nastąpiło złagodzenie restrykcji nałożonych na podstawie przepisów...

  MRiRW: kompromis ministrów rolnictwa w zakresie WPR po 2020 r.

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda uczestniczył w obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w...

  Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak zatrzymany przez policję

  W środę rano rolnicy rozpoczęli blokowanie głównych dróg w ramach protestu przeciw "piątce dla zwierząt". Ustawa o ochronie zwierząt w całości jest...

  Skradziono dwa ciągniki Deutz-Fahr

  W dniu 19.10 w oddziale Stomil Agro Wilków (woj. opolskie) skradziono dwa ciągniki rolnicze model Agrotron 6165 Deutz Fahr o numerach:

  Więcej artykułów