Znany jest kurs według którego mogą być obliczane stawki tegorocznych dopłat bezpośrednich. Europejski Bank Centralny ogłosił 30 września br. oficjalny kurs euro, który może być stosowany przy ustalaniu stawek płatności bezpośrednich za rok 2015. W Polsce wynosi on 4,2448 złotych za euro. Kursy przeliczeniowe obowiązują we wszystkich państwach członkowskich, w których oficjalną walutą nie jest euro.
Przypominamy, że kurs wymiany euro na pln w 2014 r. wynosił 4,1776 PLN EUR czyli prawie o 7 gr mniej.
Maksymalna łączna kwota netto przeznaczona z budżetu UE na płatności bezpośrednie w Polsce w 2015 r. wynosi ok. 3,36 mld euro, czyli po przeliczeniu według ogłoszonego kursu wymiany ok. 14,26 mld złotych. Dodatkowo z budżetu krajowego na "płatność niezwiązaną do tytoniu" została przeznaczona kwota w wysokości 153,21 mln zł.
Obowiązujące stawki dopłat bezpośrednich za 2015 r. zostaną opublikowane w Rozporządzeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.
Podstawowe płaności, które obowiązują od tego roku:
– płatność na zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową, która wyniesie ok. 180 euro/ha
– płatność dla młodych rolników, która wyniesie ok. 60 euro/ha
– płatność dodatkowa, która wyniesie ok. 40 euro/ha
– płatność związane z produkcją (płatność do bydła, krów, owiec czy kóz oraz do produkcji roślinnej, w zakresie uprawy buraków, ziemniaków skrobiowych, owoców miękkich, chmielu, roślin wysokobiałkowych, pomidorów, lnu czy konopii włóknistych. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji).
Czytaj również:
Zasiłek macierzyński, także dla rolników |